Gabinet Kosmetyczny

Jak rozpoznać skórę odwodnioną i w jaki sposób ją pielęgnować.

Nasze ciało składa się w 70% z wody. Jest niezbędna do życia, warunkuje nasze zdrowie i ładny wygląd. Większość reakcji enzymatycznych w organizmie przebiega z udziałem wody.

Skóra jest dość sporym organem, ma około 2 m² powierzchni. Jej kondycja i wygląd w dużej mierze zależy od zawartej w niej wody. Skóra traci codziennie około 0,5 litra wody w sposób naturalny, z każdym oddechem i wypowiedzianym słowem, poceniem się i produktami przemiany materii. Z każdą porą roku czy to zima czy lato.

Jeśli nie zapewnimy wystarczającego nawodnienia organizmowi to konsekwencją jest zwiększenie suchości i szorstkości naskórka, zmniejszenie elastyczności i rozciągliwości skóry, czyli jej sprężystości. Czyli skóra wysusza się, wiotczeje i pojawiają się zmarszczki. Brak dostatecznej ilości wody skutkuje również uszkodzeniem naturalnego płaszcza lipidowego skóry. Efektem jest skłonność do podrażnień, nadkażeń (drobnych zmian z ropną wydzieliną) i zaburzeń naturalnej flory bakteryjnej skóry (mikrobiomu).

Objawami odwodnienia są:

 • łuszczenie skóry, po umyciu,
 • nadmierne świecenie i błyszczenie skóry,
 • pozorne wrażenie tłustości czy jednoczesnym pieczeniu, ściąganiu i podrażnieniu skóry.

Skóra odwodniona nie jest równoznaczna skórze suchej. Skóra sucha to typ skóry, jej suchość wynika z niewystarczającej ilości naturalnego tłuszczu (lipidów). Natomiast skóra odwodniona na skutek łuszczenia traci wilgoć. Jest to stan tymczasowy, który możemy zmienić dbając o nawadnianie organizmu, właściwie pielęgnując skórę i eliminując szkodliwe nawyki.

Nawodnienie

Picie wody jest najlepszym sposobem nawodnienia organizmu. Systematyczne wypijanie w ciągu dnia 2 litrów wody w znacznej mierze poprawia nawodnienie skóry. Podkreślam wody – nie wliczają się w tą ilość herbata, kawa i słodkie napoje (mimo, że to też płyny). Pamiętaj o piciu wody przed, w czasie i po aktywności fizycznej. Z wiekiem odczucie naturalnego pragnienia zmniejsza się – najlepszą praktyką jest picie wody w małych porcjach przez cały dzień.

Jaką wodę pić? Świeżą i czystą – wodociągową filtrowaną i/lub mineralną niskosodową.

Pielęgnacja

Celem właściwej pielęgnacji jest przywrócenie odpowiedniego poziomu wody i zapobieganie jej ponownej utracie.

 • Do oczyszczania skóry polecam delikatne, łagodne środki myjące bez substancji drażniących, pozbawione drobinek peelingujących, zmywane wodą, bez alkoholu, bez mydła.
 • Po umyciu wklepuj w skórę tonik.
 • Stosuj produkty nawilżające w postaci kremo-żeli, emulsji, sorbetów kremów bezolejowych, które nie pozostawiają wrażenia „tłustości” na skórze.
 • Ogranicz ilość stosowanych kosmetyków. Skóra podrażniona, odwodniona nie lubi eksperymentów, stosowania dużej ilości różnych kosmetyków – ich składy mogą się wzajemnie wykluczać i wywoływać podrażnienie.
 • Stosuj maseczki nawilżające nawet 2 razy w tygodniu. Pozostałości maski kremowej zawsze zmywaj wodą. Świetnie sprawdzą się również maski płacie.
 • Ograniczaj używanie kremów matujących z kaolinem i nadmiernego matowienia skóry.
 • Pamiętaj, że podkłady do makijażu typu „long stay”, zapewniające długotrwale matowienie skory odwadniają. Stosuj je okazjonalnie.
 • Ogranicz złuszczanie skóry – peeling wykonuj maksymalnie raz w tygodniu. Wybieraj produkty enzymatyczne, peelingi ziarniste podrażniają skórę.
 • Unikaj silnie perfumowanych (zwłaszcza syntetycznie) produktów do pielęgnacji
 • Zabezpieczaj skórę przed słońcem, smogiem i światłem niebieskim emitowanym przez urządzenia elektroniczne.

Styl życia

Odwodnionej skórze nie służy palenie, picie nadmiernej ilości alkoholu i zbyt dużej ilości kawy (pięć filiżanek to za dużo). Napoje energetyczne z kofeiną, nadmiar słodyczy i tłustych potraw nie jest wskazany. Modne obecnie diety wysokobiałkowe (keto) także zaburzają gospodarkę wodną organizmu.

Unikaj długich gorących kąpieli, opalania się w solarium i nadmiernej ekspozycji na słońce. Te dwa ostatnie nawyki przyczyniają się do niekorzystnego zjawiska jakim jest fotostarzenie skóry.

Umiar we wszystkim – zarówno w pielęgnacji, jak i w stylu życia jest zdecydowanie najlepszym wyborem.

 

 

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka Prywatności   
AKCEPTUJĘ