Gabinet Kosmetyczny

Co żyje na Twojej skórze i jak o to dbać?

Bakterie zwykle kojarzą się z rozmaitymi dolegliwościami i chorobami. Okazuje się jednak, że niektóre schorzenia wynikają właśnie z naruszenia naturalnej flory bakteryjnej. Mikrobiom skóry to cała armia mikroorganizmów zasiedlająca każdy centymetr Twojego ciała.

Skóra jest największym narządem organizmu człowieka, ma powierzchnię około 2 m² dlatego prawidłowy skład mikrobiomu ma istotny wpływ na jej wygląd i zdrowie. Jest barierą ochronną niedopuszczającą do wnikania drobnoustrojów w głąb organizmu. Jednocześnie odpowiada za odbieranie bodźców ze środowiska zewnętrznego i przekazywanie ich do układu nerwowego.

Drobnoustroje zasiedlające naszą skórę odpowiadają za ochronę przed patogenami, alergenami i czynnikami drażniącymi, utrzymywanie prawidłowego pH, usprawnianie produkcji hormonów, opóźnianie fotostarzenia, a także zachowywanie równowagi hydrolipidowej cery.

Mikrobiom u każdego człowieka jest inny, niepowtarzalny niczym odcisk palca lub kod DNA. Jest bardzo rozwinięty – przyjmuje się, że na 1 centymetrze kwadratowym skóry żyje ok. miliard mikrobów!

Uszkodzenie mikrobiomu skóry prowadzi do zaburzenia równowagi w jej funkcjonowaniu – przestaje być skuteczną barierą ochronną przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego. Możliwe wtedy jest sytuacja przenikanie patogenów do głębszych warstw skóry, co często prowadzi do podrażnień, zaczerwienienia, suchości, stanów zapalnych, zmian trądzikowych, czy łupieżu.

Delikatną florę bakteryjną mogą naruszać zbyt silne i częste peelingi, palenie i dym papierosowy, smog oraz inne rodzaje zanieczyszczenia powietrza, mało urozmaicona dieta uboga w nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały, nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, a także zbyt agresywne metody pielęgnacyjne.

Jakich zasad powinnaś przestrzegać, aby do tego nie doszło?

  1. Oczyszczaj skutecznie, ale delikatnie

Używanie zbyt mocnych preparatów do oczyszczanie osłabia barierę hydrolipidową skóry, co prowadzi do zachwiania naturalnego mikrobiomu. Bardzo ważne jest to, by używane produkty oczyszczające były oparte na delikatnych substancjach myjących, nie zawierały mydła i nie powodowały odwodnienia skóry. Mydła (nawet te naturalne), mocno pieniące się żele nie są przyjazne dla skóry, podrażniają ją i wyjaławiają. Wbrew stereotypom, cera problematyczna, zwłaszcza w przypadku trądziku i skłonności do przetłuszczania się nie wymaga stosowania produktów silnie matujących czy wręcz antybakteryjnych. Przeciwnie: takie kosmetyki prawdopodobnie pogorszą jej stan. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest sięganie po łagodne specyfiki oczyszczające.

Po demakijażu i umyciu twarzy należy dłońmi wklepać tonik, który wyrówna jej pH. Dopiero przygotowana skóra jest gotowa na przyjęcie kosmetyków pielęgnacyjnych, np. serum czy kremu.

  1. Nawilżaj

To bardzo ważne – nawet jeśli masz cerę tłustą i skłonną do wyprysków. Wzmacniasz jej warstwę ochronną używając kremów beztłuszczowych o lekkiej konsystencji. Przy suchej lepiej sprawdzą się bogatsze w lipidy, nieco cięższe konsystencje kosmetyku.

  1. Stosuj kosmetyki probiotyczne

Czyli takie, które wspomagają namnażanie się dobrych bakterii na skórze, stymulują ich aktywność i pomagają im się rozwijać. Preparaty pielęgnacyjne mogą zawierać probiotyki czyli fragmenty bakterii aktywne, ale pozbawione możliwości niekontrolowanego namnażania się i zanieczyszczenia kosmetyku. Prebiotyki to z kolei substancje odżywcze, którymi żywią się pożyteczne mikroorganizmy. 

  1. 4. Złuszczaj – ale rozsądnie

Peelingi bardzo dobrze działają na skórę, bo pozbywasz się martwej warstwy naskórka. Odświeżona w ten sposób cera lepiej przyswaja składniki aktywne zawarte w kosmetykach. Częstotliwość złuszczania zależy od typu cery i od używanego preparatu. Pamiętaj – jeśli masz cerę suchą i wrażliwą – peeling enzymatyczny raz na 2 tygodnie wystarczy. Przy cerze tłustej możesz nakładać peeling raz w tygodniu, unikając preparatów ziarnistych, z drobinkami. Lepsze są preparaty na bazie glinki (kaolinu). Odpoczynek między peelingami jest niezbędny, by skóra się zregenerowała.

  1. Ostrożnie wprowadzaj nowe kosmetyki

Jeśli jesteś właścicielką delikatnej i wrażliwej cery, nie wszystkie składniki aktywne kosmetyków są dla Ciebie przyjazne (retinol, witamina C, kwasy), jeśli ich wcześniej nie stosowałaś. Warto skorzystać wtedy z konsultacji z doświadczonym kosmetologiem.  

Ta strona używa plików cookie w celu zapewnienia najwyższej jakości usług. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie oraz akceptację Polityki Prywatności.
Polityka Prywatności   
AKCEPTUJĘ